Dwa budynki mieszkalne jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej

Układ funkcjonalny został opracowany na podstawie wytycznych inwestora. Zaprojektowano budynki  o prostej bryle czytelnie ukazujące układ funkcjonalny:
    • część garażowa – dostępna z poziomu terenu przy zjeździe na działkę (częściowo zagłębiona w ziemi)
    • część mieszkalna – usytuowana na wyższych kondygnacjach (I-III), z widocznym rysunkiem balkonów w bryle budynku
    • rolę komunikacji wewnętrznej pełnią klatki schodowe usytuowane po północnej stronie budynku, obsługujące lokale mieszkalne zlokalizowane na piętrach II-III

Nie tylko kształt działki, ale również jej usytuowanie nie pozostały bez wpływu na architekturę. Pochylenie działki poprzez swoje walory widokowe, determinuje kształt zabudowy. Bryłę ukształtowano w nawiązaniu do krajobrazu – przestrzenie pokoi dziennych zaprojektowano więc od strony południowej, przedłużając je równocześnie o powierzchnię balkonów. Budynków nie zaprojektowano z jednej linii, aby nie ograniczać widoku na pobliskie stoki, co dodatkowo korzystnie wpływa na zachowanie prywatności w poszczególnych budynkach. Poprzez rozrzeźbienie w postaci balkonów oraz przesunięć budynków nadano bryle lekkości. Zastosowane na elewacjach materiały – kamienny cokół, drewniane elementy wykończenia wnęk balkonowych, nawiązują do regionalnego budownictwa. Forma architektoniczna poprzez prostą bryłę oraz kolorystykę zastosowaną na elewacjach swobodnie wpisuje się w otaczający krajobraz.  Aby dodać bryle lekkości zaprojektowano duże tafle szkła, dzięki czemu wnętrza wypełniają się otaczającą zielenią. Budynek projektuje się w jako III kondygnacyjny z I kondygnacją podziemną. Całość przekryta dachem dwuspadowym  z myślą o nowoczesnych i ekologicznych technologiach.

Lokalizacja: Wisła, ul. Jawornik
Data: 2023 rok
EN PL
Scroll to Top