Konkurs na Zagłębiowski Park Linearny

Konkurs na Zagłębiowski Park Linearny

Założenie Urbanistyczne
Układ urbanistyczny założenia opiera się na kilku arteriach komunikacyjnych, zarówno rowerowych jak i kajakowych z których najważniejszy jest szklak przyrodniczo rowerowy „Poznaj swoją rzekę” ciągnący się wzdłuż rzeki Przemszy.

Parki
Główny nacisk w czasie prac projektowych postawiony został na uatrakcyjnieniu poszczególnych terenów dla różnego rodzaju użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rodzin oraz osób starszych. Ta myśl przejawia się w planowaniu ścieżek edukacyjnych, zdrowotnych oraz rowerowych, przy których znajdować się będą atrakcje takie jak ogrody sensoryczne, siłownie zewnętrzne czy strefy gier i zabaw.

Obiekty Architektoniczne
Na projektowanych terenach przewidziano również kilka obiektów architektonicznych, które jeszcze bardziej będą podnosić prestiż oraz ofertę parków. Są nimi: – nowy obiekt Egzotarium w Sosnowcu – o funkcji, konferencyjnej, gastronomicznej i ogrodu botanicznej
– Centrum Ekonomiczno-Geologiczne w Psarach – o funkcji wystawowo-gastronomicznej
– Centrum Edukacji Ekologicznej w Siewierzu – o funkcji wystawowo-edukacyjnej
– odbudowany Młyn w Siewierzu – o funkcji gastronomicznej
– kilka obiektów toalet publicznych połączonych z punktami widokowymi
Zaproponowane obiekty płynnie wkomponowują się w otocznie poprzez zagłębianie ich w skarpach, pokrywanie częściowo dachami zielonymi oraz zielenią pionową (trejaże i pergole).

Mała Architektura
Dla uzyskania spójnego charakteru wszystkich parków zaprojektowana została seria mebli miejskich – inspirowanych miękkimi formami wzrastającej roślinności. Użyto trwałych oraz odpornych na wandalizm materiałów – stal (w dwóch odcieniach: grafitu oraz srebra).

Lokalizacja: Siewierz, Dąbrowa Górnicza, Sławków, Będzin, Psary, Sosnowiec
Data: 2015 rok
Faza: konkurs