Konkurs na Zagłębiowski Park Linearny

Siewierz, Dąbrowa Górnicza, Sławków, Będzin, Psary, Sosnowiec

Konkurs na Zagłębiowski Park Linearny

Założenie Urbanistyczne
Układ urbanistyczny założenia opiera się na kilku arteriach komunikacyjnych, zarówno rowerowych jak i kajakowych z których najważniejszy jest szklak przyrodniczo rowerowy „Poznaj swoją rzekę” ciągnący się wzdłuż rzeki Przemszy.

Parki
Główny nacisk w czasie prac projektowych postawiony został na uatrakcyjnieniu poszczególnych terenów dla różnego rodzaju użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rodzin oraz osób starszych. Ta myśl przejawia się w planowaniu ścieżek edukacyjnych, zdrowotnych oraz rowerowych, przy których znajdować się będą atrakcje takie jak ogrody sensoryczne, siłownie zewnętrzne czy strefy gier i zabaw.

Obiekty Architektoniczne
Na projektowanych terenach przewidziano również kilka obiektów architektonicznych, które jeszcze bardziej będą podnosić prestiż oraz ofertę parków. Są nimi: – nowy obiekt Egzotarium w Sosnowcu – o funkcji, konferencyjnej, gastronomicznej i ogrodu botanicznej
– Centrum Ekonomiczno-Geologiczne w Psarach – o funkcji wystawowo-gastronomicznej
– Centrum Edukacji Ekologicznej w Siewierzu – o funkcji wystawowo-edukacyjnej
– odbudowany Młyn w Siewierzu – o funkcji gastronomicznej
– kilka obiektów toalet publicznych połączonych z punktami widokowymi
Zaproponowane obiekty płynnie wkomponowują się w otocznie poprzez zagłębianie ich w skarpach, pokrywanie częściowo dachami zielonymi oraz zielenią pionową (trejaże i pergole).

Mała Architektura
Dla uzyskania spójnego charakteru wszystkich parków zaprojektowana została seria mebli miejskich – inspirowanych miękkimi formami wzrastającej roślinności. Użyto trwałych oraz odpornych na wandalizm materiałów – stal (w dwóch odcieniach: grafitu oraz srebra).

Lokalizacja: Siewierz, Dąbrowa Górnicza, Sławków, Będzin, Psary, Sosnowiec
Data: 2015
Faza: konkurs